Ismét orosz drón(ok) hatoltak be Románia légterébe. Lengyelországba és a balti országok légtereibe is. Bukarestben azonban nemigen törődnek ezzel.
Tavaly ilyenkor, amikor az első orosz drónok Románia területén landoltak, a hivatalos Bukarest még hevesen tagadta a tényeket, s csak két nap után volt kénytelen elismerni, hogy Kijevnek bizony igaza volt, amikor a román légtér oroszok általi megsértését állította, a maradványokat pedig meg is találták Tulcea megyében, lakatlan, dús növényzet borította területen, a Duna-delta közelében.
Azóta számos hasonló esetre került sor, Oroszország mindenekelőtt Ukrajna dunai kikötőit támadta, melyek az ukrán gabonaexport jelentős részét lebonyolítják. A Galaccal szemben lévő Reni és a Tulceához közeli Izmail kikötőit sorozatos orosz támadások érték, olyan erősek, hogy a robbanásokat a román oldalról is hallani lehetett, a román hatóságok pedig riadókat küldtek a helyi lakosságnak.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint a közeljövőben is hasonlóra lehet számítani, a nyári aratás után ismét fellendül az ukrán gabonaexport, az oroszok vélhetően fokozzák az ukrajnai Duna-kikötők elleni légitámadásokat, a nem túl precíz drónok könnyen behatolhatnak a román légtérbe, az ukrán légvédelem által lelőtt drónok maradványai pedig Románia területén landolhatnak. Arról nem is beszélve, hogy az orosz drónok nagyobb számban hatolhatnak be „véletlenül” a román légtérbe, miután amerikai szorgalmazásra Románia átadja Ukrajnának egyik Patriot nagy hatótávolságú rakétavédelmi rendszerét.
A mismásolás és az elbagatellizálás arra utal, hogy Bukarest kerüli az eszkalációt, a román légtér korábbi megsértését nem tudatos provokációként kezelik, az eltévedt orosz lövedékekre pedig szerintük nem érdemes reagálni. Végül is miért pocsékolnának el több százezer dolláros légvédelmi rakétákat néhány ezer dolláros drónok lelövésére, amikor utóbbiak maradványai úgy sem okoznak különösebb kárt, többnyire lakatlan területen csapódnak be. Az orosz katonai felderítés viszont képes lenne felmérni, hogy a NATO-tag Románia milyen légvédelmi felszerelésekkel rendelkezik, honnak lövik ki azokat, milyen gyorsan mozgósíthatók stb. Bukarest nem hajlandó kiteríteni légvédelmi lapjait, ahogy például Lengyelország tervezi. Varsó ugyanis bejelentette, hogy Kijev engedélyével még Ukrajna területe fölött lövi le az orosz drónokat, mielőtt azok behatolnának Lengyelország légterébe. Számos más fővároshoz hasonlóan Varsóban is az a szemlélet uralkodó, hogy az oroszok csakis erőből értenek, miközben a szép szavak és a jogi érvek egyszerűen hidegen hagyják őket. Szemük előtt lebeg Erdogan határozott fellépése, amely móresre tanította az oroszokat: 2015-ben a török légvédelem azon nyomban lelőtte az orosz vadászgépet, amely csak 800 méterre (!) hatolt be – valószínűleg csak véletlenül – a török légtérbe, s mindkét orosz pilóta életét vesztette. Putyin morgott egy kicsit, de megértette a törökök egyértelmű üzenetét: semmilyen körülmény között ne sértsék meg légterüket. Putyin azóta is tiszteli a keménykezű török elnököt, annak ellenére, hogy 30 hónapja nyíltan fegyverekkel segíti Ukrajnát.
Varsóban tehát úgy látják, hogy inkább lőjék le a drónokat Ukrajna területe fölött, ahelyett, hogy megkockáztatnák, hogy Lengyelországba landolva károkat okozzanak. Románia viszont egy évvel a légterét, illetve területét először megsértő orosz lövedékek után sem fontolgatja a reagálást. Az erre vonatkozó jogi szabályozást sem módosították, holott a kormánykoalíció kényelmes többséggel rendelkezik a parlamentben. Mi lesz viszont, ha az orosz lövedékek vagy azok maradványai lakott területen csapódnak be, és komolyabb károkat okoznak, esetleg emberi áldozatot is követelnek?
Hozzászólások