Politikai átrendeződés

Írta:
2024. szeptember 13. 16:52 (péntek) /

Ha most lennének választások csak a Fidesz és a Tisza jutna be a magyar országgyűlésbe, az összes többi pártot az 5%-os bejutási küszöb alatt mérték a legutóbbi közvélemény-kutatásban.

Röpke néhány hónap alatt Magyar Péter alaposan felpezsdítette és felforgatta Magyarország politikáját. A júniusi EP-választáson a Tisza valósággal leseperte a pályáról az évek óta impotens balliberális ellenzéket, és igencsak megszorította a Fideszt, mindenekelőtt Budapesten. 30%-os eredménye precedens nélküli egy fiatal párt számára, a korábban fel-felbukkanó ellenzéki alakulatok (LMP, Momentum, Párbeszéd stb.) kezdeti lendületükben is csak a szavazatok 5-10%-t szerezték meg, s azzal egy újabb kisjátékos szerep jutott nekik az egymással civakodó ellenzéken belül. A rövid sikerek után szinte valamennyi ellenzéki pártocska leszállópályára került, az Orbán-ellenes erők vezéralakulata, a Gyurcsány fémjelezte egykori állampárt maradt, mindegy, hogy MSZP vagy DK elnevezés alatt futott 2010 után.

Mindezek nyomán Magyarország politikai porondja egyre inkább Lengyelországéhoz hasonlít. Varsóban közel két évtizede az egykori Szolidaritásból kivált két jobboldali párt a meghatározó az országos politikában. A Tusk vezette mérsékelten jobboldali Polgári Platform (PO) világiabb és kozmopolitább, a Kaczynski vezette keményvonalas jobboldali Jog és Igazság (PiS) pedig katolikusabb és nemzetibb. Az egykori állampártnak kevés babér termett, tartósan 10% alatti támogatottsággal legfeljebb mellékszereplő a két nagy mellett, országos szinten a minimális befolyású, futottak még kategóriába jutottak. Ahogy immár Gyurcsányék a Fidesz és a Tisza mellett. A Tisza a minap lépett be az Európai Néppártba, azaz együttműködésre törekszik a brüsszeli fősodorral, akárcsak Tusk PO-ja – amúgy Tusk egy ideig a Néppárt elnöke volt. Ellenben a markánsan jobboldali PiS a Brüsszellel való konfrontáció híve, akárcsak a Fidesz. A magyarországi politika jövőjét illetően a szavazóbázis korszerkezete is fontos tényező. A Tisza a fiatalok pártja, szavazóinak legnagyobb hányada (46%) 40 éven aluli. Mondhatni, hogy a Tisza a mai fiatal demokraták szövetsége, mint a Fidesz a rendszerváltás idején. Azóta viszont eltelt 35 év, Orbán és az akkori dühös fiatal lázadókból álló csapata manapság 60 év körüli, szavazóbázisuk is velük együtt haladt. Manapság a Fidesz már a középkorúak pártja, szavazóinak legnagyobb hányada (47%) a 40 és 64 év közötti korosztályból kerül ki. A baloldal az idősek pártja, Gyurcsányék szavazóinak legnagyobb hányada (45%) 65 év fölötti. 

A Tisza tehát hosszú távú kihívót jelent a Fidesz számára, és halálos fenyegetést az ellenzék számára. Támadják is rendesen mindkét irányból emiatt. 

Magyar Péter látványos személyes produkciója után eljött a kitartó, monoton csapatmunka ideje a következő választásig hátralévő mintegy másfél évben. Gyurcsányék és a többi balliberális zsebpárt viszont egyre kevésbé fontos, lejárt szavatosságú személyekkel, üres szlogenekkel és nemzetellenes brüsszeli tevékenységgel nem lehet megszerezni jelentős társadalmi kategóriák támogatását, a Kádár-korszak nosztalgikusai pedig egyre fogyatkoznak. Magyarország egyértelműen a két nagy párt irányába tart, a többieknek pedig legfeljebb mellékszerep jut.

Hozzászólások