Több ezer csipogó robbant fel kedden Libanonban, miután jelezte használójának, hogy üzenet érkezett a Hezbollahtól. A libanoni egészségügyi minisztérium szerint a robbantások legalább 11 halálos áldozatot szedtek és több mint 2800-an sérültek meg. A csipogók felrobbanása komoly csapás a terrorista szervezetnek tartott Hezbollah számára és komoly siker Izraelnek.
Jóllehet a zsidó állam hivatalosan nem kommentálta a történteket, szinte mindenki a Moszad kezét sejti az akció mögött, hiszen a Hezbollah nyíltan Izrael megsemmisítését célozza, háborúval fenyegeti, és rendszeresen rakétákkal támadja Izraelt, ezzel támogatva a másik terrorista szervezetet, a palesztin Hamászt.
A világsajtóban rengeteg spekuláció kering, minden valószínűséggel régóta tervezett akció volt. A Hezbollah vezetője ugyanis az év elején szólította fel katonáit, hogy mondjanak le a mobiltelefonról, mert Izrael lehallgathatja azokat. Ezért folyamodtak a technológiai porondon kőkorszakinak tekintett csipogókra, amelyeket csak üzenetküldésre, illetve fogadásra lehet használni, beszélgetésre viszont nem. Ezért is voltak olyan rövidéletűek a kilencvenes években, már az első generációs, mai szemmel nézve primitív mobiltelefonok rögtön lesöpörték a pályáról. A keddi izraeli csapásig a világ meg is feledkezett a csipogókról, s meglepődött, hogy még egyáltalán gyártanak ilyeneket. Például Tajvanon. Vagy Budapesten. A csipogók egy tajvani cég nevét viselik, a tulajdonos viszont leszögezte, hogy nem ők gyártották, hanem átengedték a márkanév használatát egy rejtélyes budapesti cégnek. Melynek tulajdonosa csak annyit mondott, hogy nem ő gyártotta a szerkentyűket, hanem csak közvetítő volt.
A valódi gyártónak kellett tehát egy EU-ban bejegyzett fedőcég, a könnyebb értékesítés miatt. A Moszad alighanem lecsapott a lehetőségre, amikor megtudta, hogy terrorista ellensége 5000 csipogót rendelt külföldről. Mert nemcsak egy-két szerkentyűt buheráltak meg utólag a kémek, mint az akciófilmekben, minden csipogóba 3 gramm robbanóanyagot rejtettek el. A csipogók a Hezbollah terroristáinak zsebébe juttattok, ott robbantották fel.
Júliusban Izrael célzott rakétacsapással likvidálta a Hezbollah egyik vezetőjét, majd Teheránban a Hamász első vezetőjét. Most a Hezbollah vezetőségét tette jóformán harcképtelenné, kommunikációit pedig alaposan megzavarta.
Ezzel a Moszad visszanyeri a tavalyi Hamász-betörés révén jelentősen megcsappant presztízsét, a lakosság megingott bizalmából is visszanyer valamennyit – az izraeli társadalom roppant elégedetlen, hogy közel egy évvel a Hamász betörése után a Moszad és a hadsereg képtelen kiszabadítani a Gázába hurcolt zsidó túszokat, tömegtüntetéseket is szerveznek emiatt. A Moszad pedig határozott üzenetet küld Izrael ellenségeinek: képes megtalálni a tűt a szalmakazalban, hosszú keze bárhol eléri az ellenséget, műszaki-tudományos és információ-szerzési kapacitásai pedig lényegesen fölülmúlják az ellenségét. Végül is korábban ez volt Izrael jellegzetessége. Ezzel jelezvén, jól fontolják meg, érdemes-e ujjat húzni a zsidó állammal és eszkalálni a konfliktust, ha a sebészeti pontosságú izraeli csapás őket személyesen is célba veheti.
A precíz módszerekhez való visszatéréssel Izrael nyugati partnereinek is fontos üzenetet küldött, nevezetesen azt, hogy a terrorista szervezetek ellen folytat jogos hadjáratot, s nem a palesztin nép ellen. A Gáza elleni szárazföldi hadjáratban ugyanis Izrael inkább a felperzselt föld taktikáját használta, rengeteg pusztítást és ártatlan civil áldozatot eredményezve. Emiatt igencsak megromlott viszonya a nyugati szövetségesekkel, Európában és az USA-ban egyre nagyobb aggodalommal figyelik a palesztin civil áldozatok számának folyamatos növekedését, egyre többen jelzik nyomatékosan, hogy a Hamasz terroristái elleni jogos háború túl sok járulékos áldozatot szed.
*
(Szerk. megj.: A csipogók keddi robbanása után szerdán a walkie-talkie-kon volt a sor. A libanoni egészségügyi minisztérium legutóbbi tájékoztatása szerint szerdán 20 ember halálát okozták a felrobbant walkie-talkie-k, és több mint 450 ember sebesült meg.)
Hozzászólások