Volt egyszer egy Colectiv

Írta:
2024. október 30. 17:14 (szerda) /

Kilenc évvel ezelőtt, 2015. október 30-án Bukarest szívében fiatalok (és nemcsak!) tömegesen indultak a Colectiv szórakozóhelyre, a Goodbye to Gravity zenekar lemezbemutató koncertjére. Senki nem sejtette, hogy az este tragédiába torkollik, amely örökre megváltoztatja sok ember életét. A koncert közben nem megfelelően használt pirotechnikai eszközök okozta tűz keletkezett, melynek következtében 64 ember vesztette életét, és több mint 150-en sérültek meg, sokan közülük maradandóan. Az áldozatok többsége fiatal volt, tele álmokkal és tervekkel, ám a tűzvész álmukat rémálommá változtatta.

A tragédia nemcsak egy zenei rendezvény szomorú végkimenetele volt, hanem a román társadalom tűzvédelmi hiányosságainak és a politikai rendszer korruptságának szimbóluma is. A Colectiv-klub nem rendelkezett megfelelő tűzvédelmi engedélyekkel, a helyszín túltöltött volt, a menekülési útvonalak pedig nem voltak megfelelőek. A tűzvész után, november 3-án, tömegek vonultak az utcákra, követelve a politikai vezetők lemondását. A társadalmi felháborodás eredményeként a Ponta-kormány november 4-én lemondott, de a tragédia visszafordíthatatlan.

Az évek során a Colectiv-ügy fokozatosan elhalványult. A kilencedik évfordulón egy népszerű román hírportál készített összegzést, amelyben a túlélők, valamint az elhunytak hozzátartozói kifejtették, hogy nem sok minden változott az elmúlt években, és a Colectiv említése is egyre ritkábbá vált. 

„A Colectivről már senki sem beszél. Egyre kevesebben keresnek minket” – nyilatkozta Eugen Iancu, a Colectiv GTG 3010 Egyesület alapítója, aki a tűzvész következtében elvesztette 22 éves fiát. Alexandru Iancu a tűz után három héttel hunyt el a bukaresti kórházban, apja szerint kórházon belüli fertőzés miatt.

Az évek telnek, és a tragédia emléke egyre inkább háttérbe szorul. 

A Colectiv-ügy rávilágított arra, hogy a román társadalomnak sok tanulságot kellene levonnia. A biztonság, a felelősségvállalás, a közösség ereje, a megelőzés fontossága és az áldozatok emlékének tisztelete mind olyan alapelvek, amelyek mentén a társadalomnak fejlődni kellene. Csak így biztosítható, hogy a jövő nem ismétli meg a múlt hibáit, és a fiatalok, akik szórakozni indulnak, biztonságban élvezhetik az életet.

Hozzászólások