Dr. Simona Luminița Dumitra gyerekorvos a napokban rövid ismertetőt osztott meg közösségi oldalán a kanyaróról, mivel a szakorvos szerint egyre gyakoribb a kanyarós megbetegedés a kisgyermekek körében.
A közismert gyerekorvos 18 pontba szedte össze a szerinte legfontosabb, leghasznosabb tudnivalókat a betegséggel kapcsolatban:
1. A kanyaró egy rendkívül fertőző vírus okozta betegség.
2. A beteg gyermek a járvány kitörése előtt 3–4, illetve 4-5 nappal, azaz körülbelül 8 napig fertőz.
3. A vírus a beteg ember váladékaival ürül, s cseppfertőzéssel terjed legkönnyebben a légutakon és a kötőhártya nyálkahártyáján keresztül.
4. A vírus a levegőben 1–2 órán keresztül képes életben maradni. Ha egy beoltatlan gyermek olyan szobába megy be, ahol beteg ember tartózkodik, a megbetegedés kockázata 90 százalék.
5. A vírussal való érintkezés és a betegség első jelei között általában 10 nap telik el.
6. A betegség első jelei a láz, fejfájás, nyeléskor fájdalom, hasi fájdalom. A gyermek zavart, sírós, duzzadt szemhéjakkal, könnyező szemekkel, eldugult orral, nyálkás váladékkal, száraz köhögéssel. A kiütések az első tünetek után 3–4 nappal jelennek meg.
7. A kiütés lázas állapotban, általában éjszakánként jelentkezik a tarkó területén és a fülek mögött. Fokozatosan terjed 3 nap alatt a mellkasra, a hasra és a végtagokra, vörös, ritkán vérzékeny. 5–6 nap múlva fokozatosan eltűnik a fejtől a végtagok felé haladva, a megjelenés sorrendjében.
8. A diagnózis klinikai- és a vírus elleni antitesteket kimutató szerológiai vizsgálatokkal megerősített kell legyen.
9. A diagnózist orvos kell megállapítsa és kinyilvánítsa.
10. Lehetséges szövődmények: légzőszervi-, neurológiai-, hallási-, szemészeti-, emésztési problémák.
11. Ritka esetekben, késői komplikációként a betegséget átélt kétévesnél fiatalabb gyermekeknél – néhány hónappal vagy évekkel később – kialakulhat a Dawson-kór, azaz a szubakut szklerotizáló pánenkefalitisz, vagyis idegrendszeri szövődmények.
12. A kezelés nem specifikus, csak a tünetekre – láz, köhögés, hányás stb. – irányul.
13. Antibiotikumokat csak bakteriális felülfertőzés esetén és csak orvosi utasításra adnak.
14. A bonyolult vagy atipikus formákat beutalják kórházi kezelésre.
15. A kanyaró elleni védőoltás Romániában kötelező, és 9 hónapos kortól 1 éves korig adják be.
16. A leggyakoribb szövődmények és halálos kimenetelű esetek 5 év alatti gyermekeknél fordulnak elő.
17. A betegséget átélt kismamák által szoptatott csecsemőknél a betegség enyhe formája fordul elő.
18. A kanyaró olyan fertőző betegség, amely gyorsan terjed és járványokat okozhat, amelyek súlyos, akár halálos szövődményekkel is járhatnak, ezért óvatosan, körültekintően és felelősségteljesen kell kezelni.
Hozzászólások