A jereváni rádió

Írta:
2022. november 8. 10:53 (kedd) /

Olvasom a sajtóban megjelent, a rádióban, televízióban elhangzó híreket, maholnap már nem tudom, melyiknek adjak hitelt. Mint a kommunizmusban született viccben a jereváni rádió közismert hírében a Moszkvában osztogatott Ford személygépkocsikról. A hír igaz, csak…

Anatolij Karpov 71 éves egykori sakkvilágbajnokot az egyik hírforrás szerint az orosz parlament közelében az utcán megverték. Viszont a felesége szerint odahaza esett el. Egyik helyen úgy állítják, hogy eszméletlenül szállították kórházba, de „teljesen jól van”. Más hírforrás szerint mesterséges kómában tartják, mert a súlyos fejsérülése miatt vérömleny keletkezett az agyában. Melyiknek higgyen a jámbor olvasó?

Jámbor Gyula barátom egy minapi jegyzetében arról kesergett, hogy bedőlt annak a sajtóhírnek, miszerint a világ jelenlegi leggazdagabb embere, Elon Musk is vendége lesz a törcsvári (Bran) „Drakula” kastélyban tartott találkozónak. Mint utóbb kiderült, ez is hírlapi kacsa volt, így megtévesztette olvasóit.

És kinek a pártján áll az igazság, amikor a megrongált Északi Áramlat gázvezetékről értesülünk? Az orosznak vagy a nyugatiaknak higgyünk? Az oroszok állítólag robbanásnyomokat fedeztek fel a helyszínen, ezért Putyin az angol haditengerészetet teszi felelőssé. A nyugatiak az oroszokra mutogatnak, szerintük a szolgáltató oroszok készakarattal akarják fokozni az energiaválságot. Történik mindez úgy, hogy isten tudja milyen mennyiségű földgáz ömlött a Balti-tengerbe, ment pocsékba, miközben Nyugat Európa számára nagyon hidegnek ígérkezik az idei tél, amelyben minden hőforrást meg kell majd becsülni.

Ugyanide kapcsolódik az a hír, hogy az Európai Unió megszavazta a nyolcadik embargót az orosz energiaforrásokra, mondván, hogy azok árának megvonásával gazdasági csődbe juttatják a keleti medvét, így kényszerítik a háború befejezésére. Eközben az Unió gazdagabb, tehetősebb tagállamai (suttyomban) óriási mennyiségű gázt és kőolajat vásárolnak kerülő úton csillagászati összegekért. „Bespájzolnak” télire, a többiek meg osztozzanak „szolidárisan” azon, amit legálisan sikerült összekaparniuk ilyen vagy amolyan forrásból. 

Folytathatnám a hírlapi, rádiós és tévés hírek felsorolását. Mert nagyon ritka az olyan hír, amelyet csak egyféleképp prezentálnak a hírügynökségek. A legtöbbet ellentétes módon magyaráznak. Például: ki lőtte ki a drónokat a szevasztopoli orosz hadihajókra?

A lényegre viszont a jereváni vicc csattanójával lehetne rátapintani: Nem osztogatnak, hanem fosztogatnak!

Hozzászólások