Észak-Korea csapatokat küldött Oroszországba, erősítette meg az USA hadügyminisztere nyilvánosan Ukrajna és Dél-Korea korábbi állításait. Az ukrán és a dél-koreai hírszerzés szerint az észak-koreai diktátor 12 ezer katonát – köztük speciális egységeget – küld Putyin hódító háborújába, s közülük mintegy 3000-en már meg is érkeztek, és kiképzésben részesülnek, hogy együtt tudjanak működni az orosz hadsereggel.
Észak-Korea eddig is jelentős segítséget nyújtott Putyinnak, de az fegyverekből és lőszerekből állt, nem katonákból. A katonai kontingens Ukrajna elleni bevetése komoly eszkalációt és a háború kiterjedését jelenti, harmadik ország harctéri részvételével. Dél-Korea be is jelentette, hogy nem nézi ölbe tett kezekkel északi szomszédja agresszív lépését, s korszerű haditechnikával, lőszerekkel és bizalmas információkkal támogatja Ukrajnát. A háború eszkalációja jelentős fenyegetés Európa és a világ békéjét illetően.
Az orosz veszteségek jelentősek, az elesett és súlyosan sebesült katonák száma még óvatos becslések szerint is meghaladja a félmilliót. Óriási érvágás az orosz demográfiának, hiszen fiatal és középkorú férfiakról van szó, a nemzet virágáról. Az orosz hadi stratégia mindig is ágyútöltelékként áldozta fel saját katonáit, az orosz/szovjet emberveszteségek ezért is haladták meg többszörösen az ellenség veszteségeit minden háborúban. (Zsukov marsall hadügyminiszterként még békeidőkben is szemrebbenés nélkül feláldozott 40 000 szovjet katonát 1954-ben egy atombomba bevetésével zajlott katonai gyakorlaton.) Csakhogy a huszadik század közepéig az orosz/szovjet társadalom demográfiai szerkezete a mai afrikai és arab országokhoz hasonlított, a második világháború előestéjén a Szovjetunió népessége például évente 3 millióval növekedett, kizárólag természetes szaporulat révén. Manapság viszont demográfiailag Oroszország a többi európai országhoz hasonlít: elöregedő társadalom és természetes fogyás. Az elhalálozások száma jelentősen meghaladta a születésekét, még békeidőkben is, a háború pedig jócskán rátett erre. A tartalék tehát szűkös. Arról nem is beszélve, hogy Moszkva és Szentpétervár jóléthez szokott, elkényeztetett fiataljait nem sorolják be társadalmi lázadástól tartva. Eddig főleg a szegény vidékekről és különösképpen a nemzeti kisebbségek köréből soroltak be anyagi haszonnal csábítva, illetve a börtönben lévő elítélteket küldték a frontra.
Az észak-koreai katonák jelentős segítséget nyújthatnak az orosz hadigépezetnek, az ottani diktátor amúgy is rabszolgaként kezeli őket. Holott mindennek könnyen véget lehetne vetni, ha Putyin leállítaná a háborút és kivonná hadseregét Ukrajnából.
Hozzászólások