Migránsfegyver

Írta:
2024. október 17. 17:05 (csütörtök) /

Lengyelország ideiglenesen felfüggeszti a menedékjogot a Belaruszból érkező illegális migráció megfékezésére, jelentette be Donald Tusk kormányfő. Idén már 28 ezren próbálkoztak a belarusz–lengyel határ illegális és erőszakos átlépésére, többnyire szervezett módon.

Lengyelország – és számos más EU-s tagállam – azzal vádolja Minszket, hogy migránsokat – szíreket, irakiakat, afgánokat és afrikaiakat – szállít a határra, ahol annak illegális átlépésére kényszerítik őket, akár erőszakkal is. Mindez az Oroszország és a Nyugat közötti konfrontáció része, Putyin pincsijeként Lukasenka belarusz diktátor ezzel fokozza az EU problémáit. Az illegális migráció az EU legsebezhetőbb pontja, politikailag megosztóbb, mint bármi más, tagországok közötti viszonylatban és tagországokon belüli társadalmi szinten is. A hidegháború idején Nyugat-Berlin volt a Nyugat legérzékenyebb pontja, annak „tö..t” jól meg kell szorítani, hogy a Nyugat fájdalmába sikítson, ahogy Nyikita Szergejevics Hruscsov fogalmazott annak idején a berlini fal kapcsán. Manapság az illegális migráció vette át annak szerepét.

Lukasenka ezen stratégiához folyamodott, immár jó három éve. 2021 tavasza óta a fehérorosz diktátor külön repülőjáratokkal hozza Irakból, Törökországból és Szíriából Minszkbe a migránsokat – külön „utazási irodákat” létesített az „üzlet” lebonyolítására. Mert nemcsak hibrid politikai fegyverről van szó, hanem anyagi haszonról is: a migránsok fejenként több ezer eurót fizetnek, hogy Belaruszba juthassanak. A belarusz hatóságok pedig nyomban a határhoz szállítják őket. Eleinte a litván, később pedig a lett és főleg a lengyel határra. Litvániához hasonlóan, Lengyelország is 5 méter magas kerítést épített a belarusz határ nagy részére, amely többnyire ritkán lakott, erdős és mocsaras területen halad, vagyis nehézen ellenőrizhető.

Oroszország is hasonlóképpen használja a migránsfegyvert az EU ellen, Finnország például lezárta orosz határát, mert Moszkva szervezetten szállította oda az illegális migránsokat. Minszk az utóbbi időben viszont köztörvényes bűnözőket és szélsőséges iszlám terroristákat küld a lengyel határra, akiket szíriai és iraki börtönökből engednek ki külön ezen „hadműveletre” a belarusz, illetve a szír és iraki kormányok közötti együttműködés révén. Lengyel források szerint Minszkbe való érkezésük után a fehérorosz hatóságok kiképzésben részesítik az eleve erőszakos migránsokat, hogy minél több gondot okozzanak – emiatt számos összecsapásra került sor, melyekben egy lengyel határőr életét vesztette, többen pedig súlyos sérüléseket szenvedtek. A varsói kormány minapi intézkedése ezt szándékszik megfékezni, főleg, hogy egy hónapja Németország határellenőrzést vezetett be összes határán, vagyis azok a migránsok, akiknek sikerül valahogy illegálisan átlépni a lengyel határt, nehezebben távozhatnak tovább Nyugat felé, hazatoloncolni pedig lehetetlen kétoldalú, lengyel–szír vagy lengyel–iraki visszafogadási egyezmény nélkül.

Ahogy várható volt, több mint 60 nemzetközi „jogvédő” szervezet tiltakozott, és az Európai Bizottság is figyelmeztette a lengyel kormányt a nemzetközi szerződések tiszteletben tartására. Tusk viszont nem hajlandó visszakozni, még ha saját kormánykoalíciójának baloldali partnere sem ért egyet az intézkedéssel. Tusk leszögezte, hogy az egyetlen megoldás az, hogy az illegális migránsok be se jussanak, az állam kötelessége saját polgárai biztonságának szavatolása, amely fölülír minden egyéb szempontot.

Tavaly ősszel kormányváltás volt Varsóban, Tusk mérsékelten jobboldali pártja átvette a hatalmat 8 év után a keményvonalas jobboldaltól. Azóta sok minden változott a lengyel politikában, két dolog azonban változatlan maradt: az illegális migrációval szembeni határozott fellépés és az orosz agressziónak kitett Ukrajna feltétlen támogatása.

Hozzászólások