Ha növeljük a gyümölcsök és zöldségek mennyiségét az étrendünkben, az idővel csökkentheti a depresszió kockázatát – derül ki egy új, ikreket vizsgáló átfogó tanulmányból, amelyben az Egyesült Államok, Ausztrália, Dánia és Svédország résztvevői vettek részt. Az étrend és a depresszió közti kapcsolat vizsgálatáról a ScienceAlert portál számolt be.
Az ikervizsgálatok különösen hasznosak a tudósok számára, mivel az ikrek genetikailag nagyon hasonlóak. Az egészségi állapotbeli különbségek – jelen esetben például a depresszió tünetei – ezért nagyobb valószínűséggel vezethetők vissza olyan változókra, mint az étrend, a testmozgás és az életkörülmények.
Az ausztráliai University of New South Wales (UNSW) kutatóinak vezetésével a tanulmány 3483 személy étrendre és hangulatra vonatkozó felmérési adatait elemezte. A résztvevők mindegyike 45 éves vagy annál idősebb volt, a nyomon követési időszak pedig 11 évig tartott, olvasható a ScienceAlert cikkében.
„Az ikerpárok 50-100 százalékban osztoznak genetikai hátterükön, és ha együtt nevelkednek, ugyanazt a családi környezetet osztják meg” – mondja Karen Mather, az UNSW genetikusa. „Az ikrekkel tervezett kutatás egyik előnye, hogy csökkentheti a nem kívánt tényezők, például a társadalmi-gazdasági státusz befolyását az eredményekre az élet korai szakaszában.”
„Azt találtuk, hogy a két nagy skandináv tanulmányban a gyümölcs- és zöldségfogyasztás különösen alacsony volt, mindkét tanulmány átlaga kevesebb mint a fele volt az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott, legalább napi öt adag bevitelének” – mondja a tanulmány vezető szerzője, Annabel Matison, az UNSW táplálkozástudományi kutatója.
„A tanulmány megállapítása a magasabb gyümölcs- és zöldségbevitel és a depressziós tünetek közötti védő kapcsolatról összhangban van a legtöbb korábbi bizonyítékkal” – írja a csapat a közzétett tanulmányában.
Tudjuk, hogy a gyümölcsök és zöldségek egészségünk számos különböző aspektusának jót tesznek.
Korábbi tanulmányok már rámutattak az étrend és a depresszió, valamint a depresszió és a bélrendszer egészsége közötti összefüggésekre (amelyeknek jót tehet a kevésbé ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása).
A vizsgálatban résztvevők életkora is fontos: a depressziós zavarok általában 55 és 75 év közötti felnőtteknél tetőznek, és a kutatás szerint a több gyümölcs és zöldség fogyasztása potenciálisan egyszerű módja a probléma kezelésének.
„Az eredmények újabb érvet szolgáltatnak a 45 év feletti felnőttek gyümölcs- és zöldségfogyasztásának növelése mellett” – mondja Matison. (origo.hu)
Hozzászólások