Az Opera téri Nagyszínpadon tartották meg 2024. szeptember 26-án, csütörtökön a IX. Temesvári Magyar Napok nyitógáláját. A négynapos kulturális rendezvénysorozat megnyitó ünnepségét ökumenikus áhítat vezette be, Pál József Csaba római katolikus megyéspüspök, valamint Demeter Sándor református, Kovács Zsombor evangélikus és Ilkei Lóránt unitárius lelkipásztorok részvételével, akik Isten áldását kérték az egybegyűltekre és a rendezvények valamennyi résztvevőjére.
A nyitógála díszvendégeit – Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár, Dominic Fritz temesvári polgármester, Grezsa Csaba kolozsvári főkonzul és Simon Előd konzul, Burány Hajnalka zentai (Szerbia) polgármester, Alin Nica, a Temes megyei önkormányzat elnöke és Csáki Béla, a Csongrád megyei önkormányzat alelnöke – az egyházi méltóságokat, intézményvezetőket és a tisztelt közönséget Tamás Péter tb. konzul, a Várbástya egyesület elnöke köszöntötte. „Az összefogás és az egymásra utaltság szellemében, miután nem kaptuk meg sem az Opera, sem a Filharmónia termét, kihasználjuk annak a lehetőségét, hogy itt az Opera téren mi, temesvári magyarok együtt kiálthatjuk: Miénk itt a tér!” – mondta a Várbástya egyesület elnöke.
Dominic Fritz polgármester köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a magyarság nem csak a múltban, de ma is jelentős mértékben hozzájárul a városépítéshez, a kulturális élet gazdagításához. „Arra kérem a temesvári magyarságot, hogy vigyétek tovább a temesvári szellemiséget, az utcán vagy a villamoson beszéljetek egymással magyarul, németül vagy más bánsági nyelven, és mutassátok meg, hogy itt él a multikulturális szellemiség, ami híressé tette ezt a várost” – fogalmazott a temesvári polgármester. Alin Nica megyei tanácselnök kiemelte, hogy a temesvári forradalom a különböző nyelveket beszélő, több felekezethez tartozó temesváriak összefogásának köszönhetően győzedelmeskedett, de a magyar közösségek ma is fontos szerepet játszanak Temesvár, valamint a megye településeinek gazdasági és kulturális életében.
Az ünnepi köszöntők sorát Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár zárta, aki az utóbbi években számos jelentős temesvári magyar eseményen, köztük a felújított Magyar Ház felavatásán is részt vett, amelyekre méltán büszkék a temesváriak. „Temesvár a múltban és ma is a kulturális sokszínűség városa, amely büszke a hagyományaira. A IX. Temesvári Magyar Napok vezérigéje ’határok nélkül’, ami azt jelenti, hogy minden itt élő, a többségi nemzethez vagy a többi bánsági kisebbséghez tartozó embert szívesen látunk a rendezvényeken, aki ünnepi szívvel idelátogat.” Potápi Árpád János megemlékezett Temesvár és a temesváriak kiemelkedő szerepéről a magyar történelemben, felsorolta azoknak a nagy személyiségeknek a nevét – I. Károly királytól, Hunyadi Jánostól, Temesvári Pelbárton, Dózsa Györgyön, Losonczy Istvánon keresztül Tőkés Lászlóig –, akik a városhoz kötődtek, megemlítve Illy Ferenc feltalálót és a sváb Johnny Weismüller úszóbajnokot, a Tarzan szerepében világhírűvé vált színészt is, majd befejezésül egy al-dunai bukovinai székely tanító bácsi mondását idézte: „Rájöttem, hogy a világ szebb velünk, mint nélkülünk!”
A nyitógála második részében a Csík zenekar vette birtokába az Opera téri nagyszínpadot, amely már több alkalommal sikeresen vendégszerepelt Temesváron. A Csík zenekar autentikus hangzású népi muzsikája, a rock és jazz világában tett kalandozásaik magával ragadták a temesvári közönséget, amely többször is visszatapsolta a kiváló művészeket. A befejező részben, több LGT-szám között felcsendült a temesvári magyarok körében szállóigévé vált Miénk itt a tér című dal, amelyet a közönség együtt énekelt a Csík zenekarral. Az Opera téren igazi fesztiválhangulat uralkodott már az első estén, a gasztró-sarok már teljes gőzzel üzemelt, szépen fogytak a magyaros ételkülönlegességek és hordószámra csapolták a kézműves söröket.
Hozzászólások