A rák világszerte az egyik legjelentősebb egészségügyi kihívás, amely évente milliók életét érinti. Az Egészségügyi Világszervezet február 4-én, a nemzetközi rákellenes világnapon kiemelten hangsúlyozza, hogy a megelőzés, a korai felismerés és a hatékony kezelés kulcsszerepet játszik a rák elleni küzdelemben.
Az Arad Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) közleményben ismerteti a daganatos betegségekkel kapcsolatos fontosabb tudnivalókat, kiemelve a megelőzés fontosságát.
A rák a második vezető halálozási ok hazánkban és nemzetközi szinten egyaránt, napjaink egyik legjelentősebb közegészségügyi kihívását jelenti. A rák nem egyetlen betegség, hanem több mint 200 onkológiai betegség csoportja, amelyek speciális diagnózist és kezelést igényelnek, és amelyek minden egyes beteget és annak családját érintik.
Romániában 2023-ban 46 405 ember vesztette életét rák következtében, míg az Európai Unióban (EU) 2022-ben 1,3 millió halálesetet tulajdonítottak ennek a betegségnek. Az EU-ban a legmagasabb halálozási arányú ráktípusok a tüdőrák, a vastagbélrák, az emlőrák és a hasnyálmirigyrák.
Ugyanakkor Romániában 100 471 új rákos megbetegedést diagnosztizáltak, míg az Európai Unióban ez a szám 2,7 millió volt.
Becslések szerint az Európai Unióban a rákos megbetegedések száma 18,39%-kal fog növekedni 2040-ig, elsősorban a demográfiai változások következtében.
A rák nemcsak emberéleteket követel, hanem súlyos szenvedést okoz az érintettek és családjaik számára is. Emellett jelentős gazdasági veszteségeket eredményez, mivel a diagnózissal és a kezelésekkel járó költségek mellett csökkenti a munkatermelékenységet és a korai halálozás révén is negatív hatással van a gazdaságra.
A rák globális terhéhez leginkább hozzájáruló kockázati tényezők a viselkedésbeli tényezők, mint például a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a túlsúly és az elhízás, a fizikai inaktivitás és a krónikus stressz. A rák kialakulásának kockázatát nemcsak az életmód befolyásolja, hanem genetikai, biológiai és környezeti tényezők is szerepet játszanak.
A viselkedésbeli kockázati tényezők hatását tekintve hazánkban becslések szerint:
• a daganatos megbetegedések körülbelül 21%-a a dohányzásnak tulajdonítható, ami hasonló más közép- és kelet-európai országok adataihoz,
• az elhízás a rákos esetek körülbelül 4,2%-áért felelős,
• az alkoholfogyasztás pedig a rákos megbetegedések 6,8%-ához köthető.
Ez a betegség alattomosan, nehezen felismerhető módon kezdődik, és pusztító hatással van az emberi életre, ezért napjaink egyik legrettegettebb kórképévé vált. Ennek ellenére a rák nagy részben megelőzhető, korai stádiumban felismerhető és kezelhető, jelentősen növelve a gyógyulás esélyeit.
Az Egészségügyi Világszervezettel egyetértve kiemelik, hogy a megelőzés a rák elleni küzdelem leghatékonyabb módja.
Az Európai Rákellenes Kódex 12 ajánlást tartalmaz, amelyeket bárki alkalmazhat, anélkül hogy speciális készségekre vagy további tanácsokra lenne szüksége.
Ebben felhívják a figyelmet az egészséges életmód fontosságára a rák kockázatának csökkentése érdekében, ideértve a dohányzás elkerülését vagy abbahagyását, az egészséges táplálkozás kialakítását, a rendszeres testmozgást és az optimális testsúly fenntartását, valamint az alkoholfogyasztás mellőzését.
A szűrővizsgálatok és a rendszeres orvosi ellenőrzések lehetővé teszik a leggyakoribb daganatok korai stádiumban történő felismerését, ami jelentősen növeli a túlélés és a gyógyulás esélyeit – emeli ki közleményében a DSP.
A rák gyógyulási aránya nagyban függ a daganat típusától, stádiumától, a kezelés hatékonyságától és a beteg egyéni állapotától. Az orvosi fejlődésnek köszönhetően sokféle rákos megbetegedésnél sikerült javítani a túlélési esélyeket.
A megelőzés első lépése, ha időnként felkeressük az orvost
(Fotó: pixabay.com)
Hozzászólások