Boldogságóra a tornyai Tájházban

Írta:
2024. október 4. 17:11 (péntek) /

Október 2-án az Aradi Magyar Napok programjában Pedagógusnak lenni jó címmel a Tornyai Tájházban Boldogságóra délutánt szerveztek interaktív tevékenységgel. Tekintve, hogy a meghirdetett programvezető, Nagy Anikó tanárnő betegség miatt nem tudott eljönni, helyette Balta Emese, az RMDSZ Arad Megyei Nőszervezetének az elnöke vette át a tevékenység irányítását. Miután a vendégek megismerkedtek a Tájház kiállított tárgyaival, régi használati eszközeivel, az udvaron megterített asztaloknál helyet foglaló résztvevőket a tulajdonosok és egyben működtetők, Tóth Piroska és Suttyák András üdvözölték. Tóth Piroska örömének adott hangot, amiért már több éve együtt pályáznak a Nőszervezettel, ezért a pedagógusok jelenléte nem véletlen. Azt is elmondta, hogy valamikor maga is tanítónő szeretett volna lenni, ezért számára Ujj Ágnes tanár néni jelenléte külön öröm, diákkorában nagyon sok értékes dologra megtanította. Köszöntőjéhez Suttyák András is hozzájárult, finom házi pálinkával és likőrrel kínálta a hölgyeket, akik azonban nevetve, a kóstolót estebéd előttre hárították. 

A program – amint azt Balta Emese elmondta – a pedagógusoknak, róluk szól. A Nőszervezet azzal támogatja a pedagógusok munkáját, hogy nyomon követi, ezért tisztában van a nehézségeikkel, a kihívásaikkal, az áldozatvállalásukkal is. Szeretettel köszöntötte mindazokat, akik eljöttek, valamint a meghívottakat, Barbócz Izabella helyettes főtanfelügyelőt, Tóthpál Renáta kisebbségekért felelős tanfelügyelőt, Spier Tündét, a Csiky Gergely Főgimnázium igazgatóját. „A program a boldogságról fog szólni, ugyanis a mindennapi életükben, főként a személyiségfejlesztő órákon szoktak ilyen gyakorlatokat végezni a gyermekekkel.” A boldogság mindenkinek mást jelent, ezért néhány olyan gyakorlatot hozott, amelyekből kiderül: kinek, mit jelent a boldogság. Balta Emese azt kérte mindenkitől, hogy töltse ki a szétosztott kérdőíveket, amelyeknek a pontjai a boldogság keresésére vonatkoznak, egyes betűk használatával. A B betűnél a jelenlévők a biztonságot, a bizalmat, a békét nevezték meg a boldogság egyik forrásának. Az O betűvel kapcsolatban az olvasás, az odafigyelés, az optimizmus jutott a résztvevők eszébe, majd jöttek a további betűk: L, D, O stb. és a hozzájuk kapcsolható válaszok. Emese folytatta: sokszor történnek az életünkben váratlan dolgok, amelyeket meg kell oldanunk, ilyenkor krízishelyzetbe kerülhetünk, főleg ha a helyzet gyors megoldást igényel. Következett egy történet, melyre megoldást kellett találni: egyik egyetemen 100 diák számára egy tanár előadást tartana, de utolsó percben derül ki, hogy nem tudja megtartani az előadását, ezért a szervezőkre vár a krízishelyzet megoldása. A kérdés az volt, hogy a résztvevők hogyan oldanák meg az említett helyzetet. A megoldások változatosra sikeredtek: bármi áron, gyorsan keresni egy másik előadót; az előadás lemondása; a diákokat négy csoportra osztva, az adott témában kerekasztal-beszélgetés megtartása, moderátor közreműködésével. Matekovits Mária nyugalmazott tanár elmondta, hogy vele hasonló eset történt, amikor Sepsiszentgyörgyön Bagdi Emőke tartott előadásokat, de csak az elsőt tudta megtartani, a második a református templomban lett volna, de az előadó olyan rosszul érezte magát, hogy nem tudta megtartani, ezért azt ajánlotta, hogy próbálják kerekasztal formában megszervezni. Olyan sikeresnek bizonyult, hogy este 10 órakor sem tudták abbahagyni. Tóthpál Renáta hasonló estről beszélt, ugyanis tavaly tanévkezdéskor meghívták Szabó Ödön oktatási államtitkárt, aki annak a csapatnak volt a tagja, ahol az új tanügyi törvényt kidolgozták, azt kellett volna ismertetnie, de nem tudott eljönni. A pedagógus kollégák azt ajánlották, ismertesse más, de az volt a kérdés: ki tudja Szabó Ödönt helyettesíteni? Mivel nem tudták helyettesíteni, a Szabó Ödön-előadását áttették szeptemberre, akkor eljött, és mindenki számára érthetően ismertette az új oktatási törvényt. Emese az elhangzottakhoz fűzte: hasonló megoldás történt jelen esetben is, amikor Nagy Anikó kellett volna hogy levezesse a programot.

 

Jövőtesztelés

A programvezető folytatta: „Tekintve, hogy a mai találkozó témája a boldogság, bizonyára mindenkinek van olyan terve vagy vágya, amit szeretne megvalósítani, ezért a tesztlap hátulján szerepel egy bakancs. Mindenkit arra kérek, a neve megjelölésével, öt perc alatt írja meg, hogy az életben mit szeretne még megvalósítani. Olyan célokat, amelyek valóban elérhetők.” Matekovits Mihály hozzáfűzte: a neve említése nélkül szeretne újra 30 éves lenni, ami nagy derültséget váltott ki. Ha a jelzett teszteket elteszik, és 10 év múlva előveszik, lemérhetik majd, mennyire voltak sikeresek. 

 

Ujj Ágnes vallomásai

Az estebéd előtti hullahoppozás után Ujj Ágnes nyugalmazott tanár kért szót. Jövőre lesz 60 éve, hogy 23 évesen pedagóguspályáját Tornyán kezdte, ezért a mostani jelenlét különös örömöt okoz számára. Jó érzés kollégáival együtt lenni, de olyanokkal is, akik tanítványai voltak, köztük Piroska és Bandi, a házigazdák, valamint e sorok írója. 12 évig laktak Tornyán, itt nevelte fel a gyermekeit. 25 évig tanított itt orosz nyelvet. 1990-ben, a rendszerváltás után került az Aradi 1-es Számú Általános Iskolába, ahol magyar nyelvet taníthatott, mert az orosz már senkinek sem kellett. Utána megvalósult a nagy álom, hogy átköltözhettek a Csiky Gergely Főgimnáziumba. Az akkori nyarat soha nem tudja elfelejteni, ezért a jelenlévőknek azt kívánta: olyan sok lelkes szülő és támogató legyen mellettük, mint mellette akkor voltak. A Csikyből ment nyugdíjba, de mivel úgy érezte, hogy nem tudja abbahagyni, megalakította a Százszorszép gyermek színjátszó csoportot, amely manapság is működik. A gyermekek nagyon simulékonyak, fegyelmezettek, és 60 évi pedagóguspálya tapasztalatával a háta mögött kimondhatja: a gyermekek igénylik az odafigyelést, a szeretetet, a simogatást. Jól érzi magát közöttük, és a családja jóléte és egészsége mellett csak arra vágyik, hogy minél tovább foglalkozhasson a gyermekekkel.

Az összejövetel további részében jó hangulatban, együtt elfogyasztották a házigazdák által főzött ízletes kolozsvári káposztát, valamint a búbos kemencében készült süteményeket. A tornyai Boldogságóra sikeréért köszönet jár a szervezőknek, a résztvevőknek és nem utolsósorban a támogatóknak, ugyanis a programhoz szükséges anyagi keretet az RMDSZ Nőszervezete a tornyai Pro-Pir-Kult Egyesülettel közösen pályázta meg az országos RMDSZ-nél és Nőszervezetnél. 

Hozzászólások