Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Kuratóriuma az újszentesi Dénes Ildikónak ítélte a 2025 évi Nagy István-díjat, amelynek ünnepélyes átadására április 12-én, szombaton került sor a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet Dísztermében. A Kuratórium indoklása szerint Dénes Ildikó pedagógus, népdalénekes az Újszentesi Országos Őszirózsa Népdalvetélkedő másfél évtizedes folyamatos megszervezéséért, az erdélyi magyar népdaléneklés népszerűsítéséért és kiváló szervezői tevékenységéért részesült a megtisztelő díjban.
„Örvendtem a díjnak, nagy megtiszteltetés, hogy rám gondolt az EMKE kuratóriuma. Ugyanakkor meglepetés volt a számomra, hogy kijelöltek erre a díjra – nyilatkozta a Nyugati Jelennek Dénes Ildikó. – Utánanéztem, ki is volt a díj névadója, Nagy István (erdélyi magyar karmester, hegedűművész, zenetanár – szerk.), és ki írja majd a laudációt. Haáz Sándorral beszéltem meg, úgy éreztem, hogy ő erre a legalkalmasabb, aki már két éve elnöke az Őszirózsa Népdalvetélkedőnek. Érdekes volt, amit írt rólam, hogy román iskolába jártam, nem a magyar tömbből származom, egy kicsit kakukktojásnak éreztem ott magam, de talán annál értékesebb számomra ez a díj, mert visszafordultam a gyökerekhez ezáltal.
Feltettem magamnak a kérdést, hogy vajon mivel is érdemeltem ki ezt a díjat? Az Őszirózsa Népdalvetélkedő sok gyereket megmozgat, ha csak 100 gyerekkel számolunk, és ezt megszorozzuk 5-tel, az 500 népdal, ennyit hoznak a gyerekek magukkal Újszentesre. Látom, hogy a szilágyságiak szépen haladtak, Temes megyének is jót tesz ez a vetélkedő, a tömbmagyarságot idehozzuk a Bánságba! Ez egy elismert verseny lett, és rádöbbenek, hogy milyen hatással van ez a verseny a magyar hagyományőrzésre, népdalra. Úgy gondolom, hogy ezért tüntettek ki. Ez a vetélkedők egyik célja, de amikor ebbe belekezdtem, nem gondoltam, ennek mekkora hozadéka van!
Köszönöm Tóth Guttman Emesének, a Romániai Dalos Szövetség tiszteletbeli elnökének, az előterjesztést és Haáz Sándor tanár úrnak a laudációt! Az Őszirózsa Népdalvetélkedő a kiváló csapatmunkának köszönheti a sikerét, benne van az itteni magyar tagozatnak és a román kollégáknak, az igazgatóságnak a munkája, mindazoknak, akik segítenek a szervezésben, anyagilag vagy kitartó munkával!
Megtisztelő volt az is, hogy a díj átadáson találkoztam a Matekovits házaspárral és külön kitüntetés, hogy az EMKE éppen 140 éves idén.”
Mi is gratulálunk Dénes Ildikó tanítónőnek, aki több mint másfél évtizedes kiváló szervező munkájával, a népdaléneklés szeretetének átadásával nagyon rászolgált erre a megtisztelő díjra!
Hozzászólások