Színes, szórakoztató programok

Írta:
2024. augusztus 12. 18:14 (hétfő) /

Augusztus 9–11. között szervezték meg a Simonyifalvi Napok idei programját, az előkészületek viszont már kedden elkezdődtek. Szerencsére Tőzmiske község pályázati támogatással vásárolhatott egy nagy sátrat, amit a Simonyi Imre Általános Iskola udvarán fel is állítottak, majd kezdődött a takarítás, amibe sok fiatal bekapcsolódott. A rendezvény végül pénteken 21 órától a Simonyi Imre Általános Iskola udvarán felállított nagy sátor alatt finom bográcsos pörkölt és kávé melletti szabadtéri diszkóval indult, DJ Kovács Tamás biztosította a zenét. Ugyanaznap 20 órától a Simonyi Imre Művelődési Házban nyugdíjas találkozót szerveztek, ahol a nyugdíjasok és a meghívott vendégek mintegy 160 voltak. Az egybegyűlteket este Haász Tibor polgármester köszöntötte, megköszönte nekik, amiért a munkájukkal, a pozitív hozzáállásukkal építették, erősítették a simonyifalvi közösséget. Utána együtt elfogyasztották a Tőzmiske község által biztosított finom vacsorát, majd a temesvári zenekar kíséretével a nyugdíjasok késő éjszakáig kiváló hangulatban beszélgettek, nótáztak, sőt táncra is kerekedtek.

 

Kézműves foglakozás, néptánc, diszkó

Szombaton a Simonyi Imre Általános Iskola udvarán 15 órától a Csiky Gergely Főgimnázium tanárainak és diákjainak a vezetésével kézműves foglalkozásokkal és játékokkal várták a gyermekeket. 17 órakor a szabadtéri színpadon néptáncműsor kezdődött, felléptek az ágyai Cinegék, akik dunántúli ugróst mutattak be Zámbori Renáta koreográfiájára, Erdős Márta vezetésével. A Felnőtt Tőzike tánccsoport maroszséki táncot mutatott be Haász Endre koreográfiájára, Erdős Márta vezetésével. Az újkígyósi Galiba táncegyüttes Papatyi csoportja mezőföldi táncokat, dél-alföldi dalcsokrot, felcsíki dalokat, kalocsai táncokat adott elő nagy sikerrel. Műsorukat Kurucz Kinga és Csernus Dorka dalcsokrai színesítették. A táncok koreográfusai Farkas Lilla és Hajdú István Gergely. Az újkígyósiak előadása egyben új színt is hozott az Arad megyében meghonosodott műsorokba. 20 órától szabadtáli buli következett a Meteor Zenekarral, majd diszkón mulathattak, ahol DJ Kovács Tamás biztosította a talpalávalót éjjel 1 óráig.

 

Ökumenikus istentisztelet

Vasárnap a simonyifalvi római katolikus templomban 11 órai kezdettel ökumenikus istentisztelet kezdődött, ahol nt. Deák Bálint helybeli evangélikus-lutheránus lelkipásztor társaságában Baum Péter diakónus köszöntötte a híveket, köztük a község elöljáróit.

Az első sorban balról Haász Tibor leköszönő polgármester és Pallagi Máté megválasztott polgármester foglaltak helyet.

Miután ismertette a napi olvasmányt, amely Illésnek az Isten felé indulásáról szólt, azt párhuzamba hozta a különböző felekezetek híveinek a Mennyország felé vezető útjával. Ennek tudatában azon gondolkozzunk: a különböző felekezetű hívek, miként tudnak segíteni egymáson, hogy együtt jussunk el a Mennyországba.

A lelkipásztor örömének adott hangot, amiért a katolikus templomban együtt ünnepelhetnek abban a tudatban, hogy noha különböző felekezetekhez tartoznak, Isten nem mondott le senkiről. Állítását egy példával támasztotta alá, ugyanis Michelangelo, a zseniális szobrász rámutatott egy hatalmas kőtömbre, majd a barátját megkérdezte: látod-e az angyalt. Az nem látta csak a nagy kőtömböt, amit azonban Michelangelo bevitetett a műhelyébe, ahol kifaragta belőle az angyalt, amit egy templomban helyeztek el. A példázatot azért mondta el, mert valójában mi is hasonlók vagyunk egy-egy kőtömbhöz, amiről Isten lefaragja a felesleges anyagokat, hogy olyanokká válhassunk, amilyenekké Isten elképzelt, hivatott mindnyájunkat. Isten azért metszi le rólunk a felesleges részeket, hogy gyümölcsfaként minél több gyümölcsöt teremhessünk, mert újjászületés és Jézus Krisztus nélkül, nem, juthatunk Isten országába – összegezhető nt. Deák Bálint lelkipásztor igehirdetése. 

Utána közösen elmondták a Miatyánkot, majd Baum Péter diakónus köszönetet mondott a résztvevőknek, amiért eljöttek, hogy együtt imádkozhassanak. Ezt követően átadta ft. Kapor János plébános üzenetét, miszerint a templombúcsú ünnepségét csütörtökön 11 órától tartják, utána visszatérnek a vasárnapi szentmiséknek a 10 órától történő megtartására.

 

Koszorúzás a Simonyiak Házánál

Az ökumenikus istentisztelet után a résztvevők a lelkészek vezetésével, imádkozva a Simonyiak Házához vonultak, ahol a lelkészek áldást mondtak a házra, majd Haász Tibor polgármester köszöntő szavait követően kifejtette: „Tisztelegni gyűltünk össze báró Simonyi József óbester emléke előtt. Ugyanakkor emlékezzünk báró Emődy Dánielre is, aki az óbester nagykövetének számított, hiszen életében többször részt vett az ünnepségen. A Simonyiak Háza úgy jött létre, hogy Simonyi József báró Debrecenben élt és munkálkodott, ezért Debrecen Város Önkormányzata támogatta a háznak a felújítását. Simonyi Imre, a költő viszont ebben a házban született, itt töltötte gyermekkorát. Az ő emlékhelyét Gyula Város Önkormányzata támogatta.

Ezt követően nt. Deák Bálint lelkipásztor, majd Baum Péter diakónus vezetésével együtt imádkoztak, köszönetet mondtak, amiért annak idején e falu létrejött, kerültek olyan emberek, akik fáradságos munkával házat építettek, és megélhetést teremtettek. Hálát adtak mindazokért, akik a falu épülésén, szépülésén dolgoztak, de azért is, hogy Isten továbbra is óvja, vezesse e közösséget. Áldást kértek a falu minden lakójára és vezetőire, hogy Isten vezesse, áldja továbbra is e közösséget! Utána a hívekkel együtt, hangosan elmondták a Miatyánkot, továbbá a Boldogasszony anyánk kezdetű régi himnuszt is megszólaltatták, majd a község, a Simonyi Társaság és az iskola nevében is koszorút helyeztek el az emléktábláknál. Elsőként Haász Tibor leköszönő és Pallagi Máté megválasztott polgármester koszorúzott, majd az RMDSZ és a helybeli civilszervezetek képviselői következtek.

 

Képzőművészeti kiállítás

A Simonyiak Házánál lezajlott koszorúzást követően, a Simonyi Imre Művelődési Házban megszervezett képzőművészeti kiállításon gyülekeztek az emberek. Brittich Erzsébet képzőművész és Szabó Péter költő fogadta a látogatókat. Brittich Erzsébet köszönetet mondott, mindazoknak, akik megtekintik a kiállítást, majd bemutatta Szabó Péter költőt, aki viszont festőként is komoly tehetséggel rendelkezik, értékes munkák kerültek ki a kezéből. Valamikor a Vörös Lobogó munkatársaként, az újságban sok fotója látott napvilágot. Hajós Imre tanítványaként a Művészeti Népiskolát is elvégezte, Ioan Cott és Vitroel Emil tanítványaként szobrászatot is tanult. Tagja volt az Aradi Fotósok Egyesületének, amelynek a kiállításain számos fotóját meg lehetett tekinteni. Négy verseskötete jelent meg, 1985-ben a Könyvkiadók első díját nyerte el, jelenleg tagja a Romániai Írók Szövetségének. Brittich Erzsébet elsősorban linómetszeteket, templomokat festett, amelyek olyan hírnevet szereztek neki, hogy a világ számos országából kapja a kiállításra szóló meghívókat. Mexikóban és Kínában is kiállították a munkáit, ahonnan gyönyörű albumokat kapott. Tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének, de verseket, balladákat, novellákat, karcolatokat is szokott írni, sőt egy regénye is megszületett, Egyedül címmel.

A bemutató zárásaként Brittich Erzsébet felolvasta Szabó Péter Simonyifalván című költeményét.

(Folytatjuk)


Nt. Deák Bálint helybeli evangélikus-lutheránus lelkipásztor társaságában, Baum Péter diakónus (előtérben) köszöntötte a híveket, köztük a község elöljáróit.

Az első sorban balról Haász Tibor leköszönő polgármester és Pallagi Máté megválasztott polgármester

Imádkozva a Simonyiak Házához vonultak, ahol a lelkészek áldást mondtak a házra, majd Haász Tibor polgármester ismertette a ház létrejöttének a történetét

Elsőként Haász Tibor leköszönő és Pallagi Máté megválasztott polgármester, majd a helybeli civilszervezetek és az RMDSZ-vezetők koszorúztak

A képzőművészeti kiállításon Brittich Erzsébet köszönetet mondott, mindazoknak, akik megtekintik a kiállítást, majd bemutatta Szabó Péter költőt

 

Hozzászólások