Augusztus 3-án a Capitol teremben Temesvár Napja alkalmából megtartott ünnepi gála során a város díszpolgárává avatták Szekernyés János hely- és kultúrtörténészt, műkritikust, Maria Olaru többszörös olimpiai- és világbajnok tornászt, valamint Ola Adrian Sergiu tizedest, Afganisztánban súlyos sérülést szenvedett békefenntartó katonát. Díjazták ez alkalommal a 2024-ben tiszta tízessel érettségizett Ana Cîrjeát (C.D. Loga Nemzeti Kollégium) és a tiszta 10-essel képességvizsgázott Fabian Cristea tanulót (Carmen Sylva Pedagógiai Nemzeti Kollégium).
A jól megérdemelt díszpolgári címeket Dominic Fritz polgármester adta át a három jeles személyiségnek, aki közösségi oldalán ezt írja Szekernyés Jánosról: „Egy temesvári, aki beleszeretett Temesvár városába, ismeri a történelmét és minden hozzá fűződő történetet, minden épületét és minden utcasarkot. Több mint 60 éves tevékenysége során több tíz kötetet és több ezer újságcikket hagyott ránk, amelyek segítenek megérteni és szeretni Temesvárt”. Elismerő, ma is érvényes gondolatokat fogalmazott meg Szekernyés János tevékenységével kapcsolatban Szabó Zsolt irodalomtörténész 2021-ben, amikor a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete Életmű-díjjal tüntette ki a jeles személyiséget: „Szerencséje van Temesvárnak, a Bánságnak, szűkebb pátriánknak s a magyar glóbusznak, hogy a sors megajándékozta Szekernyés Jánossal. Idestova hat évtizede kutatja kitartó buzgalommal, elszánt konoksággal és hangyaszorgalommal a Kalotaszeg peremvidékéről, Kajántóról a kolozsvári egykori református kollégium, az Ady Endre Középiskola, majd az egyetem magyartanári szakának elvégzése után a történelmi Temesközbe kerülve azokat az irodalmi, művelődéstörténeti, történelmi és művészeti értékeket, amelyeket a századok folyamán az itt élő emberek létrehoztak, gyarapítottak, ránk hagyományoztak. (…) Szekernyés János nyugdíjba vonulása óta is rendületlenül dolgozik, kutat, ír, alkot, több ezer oldalnyi kézirata várja, hogy rámosolyogjon a szerencse, és nyomdafestéket láthasson. Irodalmárok, történészek, művészeti írók, kulturális menedzserek – magyarok, románok, németek, zsidók – számontartják, konzultálnak vele, ő pedig szívesen osztja meg tudását mindenkivel, aki hozzá fordul. A temesvári magyar közösségnek mindig örömmel áll rendelkezésére előadással, emlékbeszéddel, értekezéssel, írással. Úgy érzi, még rengeteg munka vár rá. A helytörténet, a város és a régió irodalom-, művészettörténete, régi és mai művelődési élete gazdag forrásanyagából sok hasznos könyvet szeretne adni a jelen és a jövő nemzedékének.”
Szekernyés Jánost a Királyhágó-melléki református egyházkerület a Pro Ecclesia-díjjal jutalmazta, Temes Megye Önkormányzata Pro Cultura Timisiensis-díjjal tüntette ki, ezenkívül megkapta a temesvári Római Katolikus Püspökség Szent Gellért-emlékérmét. Ezúton gratulálunk Szekernyés János írónak, újságírónak, hely- és kultúrtörténésznek, műkritikusnak, a bánsági magyar értékek fáradhatatlan őrzőjének a jól megérdemelt Temesvár Díszpolgára címhez, amelyet a Temesvári Magyar Nőszövetség javaslatára ítélt oda a város önkormányzata.
A város díszpolgárává avatja Szekernyés Jánost Dominic Fritz polgármester
(Fotó: facebook.com)
Hozzászólások