Egyedi, zenés-verses, vetítéssel tarkított előadásban kaptunk remek összefoglalót Sinka István életéről, költészetéről szeptember 26-án a Bábszínházban Horányi László Jászai Mari-díjas és Bánffy Miklós-díjas színművész, az Esztergomi Várszínház igazgatójának tolmácsolásában.
Sinka István magyar költő és író volt, aki 1897-ben született és 1969-ben hunyt el. A magyar népi irodalom egyik fontos alakját gyakran „fekete bojtárként” emlegetik, mert fiatal korában juhász volt, ami nagy hatással volt költészetére. Művei gyakran foglalkoznak a paraszti élet nehézségeivel, az egyszerű emberek mindennapjaival, és erőteljesen kötődnek a magyar tájhoz, a falusi élethez.
Az előadáson megelevenedtek Sinka ikonikus versei, amelyek a paraszti élet nehézségeit, a természet szeretetét és a társadalmi igazságtalanságokat idézték fel. A háttérvetítések gazdagították a szöveget, amelyek segítségével a közönség jobban belehelyezkedhetett a költő világába – megjelenítve a magyar tájat, a falusi élet képeit és a korabeli paraszti élet mindennapjait.
A zenei kíséret különleges atmoszférát teremtett, kiemelve a versek dallamosságát, balladai hangulatát. A dallamok segítettek összekötni a költő szavait a népdalok világával, amelyek szintén jelentős inspirációs forrást jelentettek a költő számára.
Horányi László minimális, ám annál beszédesebb színészi játéka remekül visszaadta az egykori költő életének meghatározó pillanatait, előadásmódja egyedülálló élményt nyújtott, amely során közelebb kerülhettek a „fekete bojtár” világához.
A csütörtöki előadás az Arad Megyei RMDSZ szervezte Aradi Magyar Napok programsorozat részeként jöhetett létre az Aradi Kamaraszínház szervezésében.
Hozzászólások