Az ember, ha megnéz egy jó filmet, megmaradnak a szereplők, a karaktereket alakító színészek, a történet, a rendező, de nem feltétlenül jut eszünkbe a forgatókönyvíró, pedig ő egy olyan kulcsfontosságú személy a filmvilágban, akinek a munkája nélkül nincs film. A sikeres alkotások alapja a remek forgatókönyv. De mitől lesz egy forgatókönyv igazán jó? Milyen szerepet játszanak benne az ötletek, a motivációk és a filmes megvalósítás egyéb aspektusai?
Ezekre a kérdésekre is választ adott Köbli Norbert Balázs Béla-díjas, érdemes művész, jogász végzettségű forgatókönyvíró az MCC aradi képzési központjában március 5-én.
Az MCC Story Lab vezetőjével Pálfi Kinga riporter-szerkesztő beszélgetett. A közel kétórás esemény során a jelenlévők bepillantást nyerhettek a filmvilág működésébe, a forgatókönyvírás kulisszatitkaiba, sőt, aki nagyon jól figyelt még a forgatókönyv receptjét is elsajátíthatta.
Köbli Norbert nevéhez olyan nagysikerű magyar filmek fűződnek, mint A vizsga, Szabadság – Különjárat, A berni követ, Trezor, Szürke senkik, Árulók, Apró mesék, Félvilág stb.
A hallgatóság filmrészleteket is megtekinthetett az általa írt forgatókönyvből készült alkotásokból, majd ezeket elemezve tárgyalták, hogy mi teszi igazán hatásossá a forgatókönyvet.
A beszélgetés során világossá vált, hogy a forgatókönyv nemcsak egy technikai dokumentum, hanem egy olyan alkotás, amely a nézők fejében életre kell keljen.
„Nekem mindenről egy filmötlet születik a fejemben. Lelki szemeim előtt egy filmet látok – konkrét képeket, beállításokat, egy teljes jelenetet –, és az a feladatom, hogy a nézők fejébe azt továbbítsam. Ezt kódolnom kell a betűk, szavak segítségével úgy, hogy aki elolvassa, azt a filmet lássa, amit én elképzeltem. Az alkotótársakkal közösen is azon kell dolgoznom, hogy mindenki ugyanazt a filmet lássa” – mondta Köbli Norbert.
A forgatókönyvírásnak sajátos szabályai vannak: egy percnyi film egy oldalnyi szövegnek felel meg, a párbeszédeknek vizuálisan kell hatniuk, kevés szóval kell sokat elmondani. Nem kell részletezni a karakterek külsejét, inkább a jellemvonásaikra kell fókuszálni, ahogyan a helyszíneket sem kell túlírt leírásokkal bemutatni. A színészeket sem kell instruálni a szövegben – az igazán jó forgatókönyv önmagában is egyértelművé teszi, hogyan kell eljátszani a szerepet.
Az MCC rendezvénye egyedülálló lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők bepillantást nyerjenek a magyar filmgyártás kulisszatitkaiba.
Az interaktív beszélgetés szórakoztató és tanulságos volt, amely minden bizonnyal inspirálta azokat, akik maguk is érdeklődnek a forgatókönyvírás iránt.
Hozzászólások