Fantasztikus kulturális, zenei élménnyel ajándékozta meg a dél-erdélyi magyar közösséget az idei magyar kultúra napja alkalmából az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület és a Romániai Magyar Dalosszövetség (RMD), mely ezúttal a vajdahunyadi Nagyboldogasszony-templomban szervezte meg hagyományos vidéki kórushangversenyét.
„A Románia Magyar Dalosszövetség, örökös tiszteletbeli elnökének, Guttman Mihály tanár-karnagynak indítványára 2008-ban ünnepelte első ízben kórushangversennyel a magyar kultúra napját, az akkor átadásra került Makovetz Imre tervezte gyönyörű organikus építésű törökvágási református templomban. A következő évtől már úgy döntöttünk, hogy nem elég ezzel a rendezvénnyel Kolozsváron maradni, hanem évről évre elvisszük a hangversenyt egy olyan szórványtelepülésre, ahol frissen felújított templom van, illetve ahol helyi kórus működik. Ez többszörös célt szolgál. Egyrészt szeretnénk, hogy a kórusok megismerjenek egy-egy gazdag kulturális örökséggel bíró vidéket, másrészt természetesen szakmai és emberi találkozási lehetőség, megismerjük egymás repertoárját, és Bartók gondolatához igazodva nemzedékről nemzedékre adjuk át a kóruséneklés hagyományát, hiszen ezek a kórushangversenyek nemzedékek átívelését is szolgálják. Idén Kolozsváron két iskolás kórus is fellépett, és ez reményt ad, hogy nincs kihalóban a klasszikus kóruséneklés, ami sajnos az utóbbi évtizedekben nagyon a társadalom szélére szorult. Azért is, mert nincs elegendő zenepedagógus, és azért is, mert a mindenféle egyéb tevékenység kiszorította az iskolákból a kóruséneklés hagyományát” – ismertette a vajdahunyadi rendezvény indítékát Tóth Guttman Emese, az RMD tiszteletbeli elnöke. E gondolatok szellemében lépett fel a vajdahunyadi Nagyboldogasszony római katolikus templomban elsőként a helyi közösség kórusa, Berendei Gabriel kántor vezetésével, Beharka Pál, Bárdos Lajos és Eszterházy Pál kórusműveit adva elő.
A kóruséneklés terén közel 150 éves hagyománnyal bíró magyarfenesiek nem csupán az istenes énekekre épülő kórusművekkel örvendeztették meg a népes közönséget, de csodálatos kalotaszegi viseletük is bemutatásra került, külön figyelmet szentelve a bagazia néven ismertté vált szoknyának. Kedves színfoltja volt a rendezvénynek a hortobágyi népdalcsokorral és református egyházi énekekkel fellépő Szederinda Citeracsoport, melynek tagjai a közel két évtizede alakult együttes hatodik generációjaként adtak elő hangszeres zenét, Fekete István zenetanár vezetésével. Szamosújvár apró magyar közösségét a római és az örmény katolikus vegyes kórus képviselte, Molnár Árpád karnaggyal. A fellépők sorát pedig a 2013 óta Guttman Mihály nevét viselő Kolozsvári Pedagóguskórus zárta Gárdonyi Zoltán, Terényi Ede és Kodály műveivel.
A rendezvényen két kiemelkedő erdélyi kultúrszemélyiség, az 5 éve elhunyt Terényi Ede zeneszerző, tanár, képzőművész, valamint a 250 éve született polihisztor Bolyai Farkas zenei munkásságát is megismerhettük.
„A mai elbizonytalanodott kulturális, közművelődési erkölcsi környezetben, a magyar dal, a saját nemzeti hagyományok biztos fogódzók lehetnek mindenki számára. Ez nagyon fontos lehet egy olyan korban, amikor nemzetek, sőt az egész világ sorsa eszmeisége és értékrendje átalakulóban van, egy új világrend körvonalazódik, amelyben számunkra döntő a keresztény és a nemzeti hagyományaink újrateremtése, eddigi értékeink megőrzése. Ezért is fontos, hogy a Dalosszövetség a karéneki kultúránk továbbéltetése mellett mindig elengedhetetlennek tartja egy-egy jeles erdélyi magyar személyiség szellemiségére irányítani a figyelmet” – mondta vajdahunyadi köszöntőjében Széman Péter EMKE-elnök. Dr. Benkő Judit muzikológus előadásából Bolyai Farkasnak nem csupán az 1913-ban közreadott Zenészeti dolgozatával ismerkedhettünk meg, de a nagy erdélyi polihisztor csodaszekerét és takarékos kemencéjét is láthattuk. Terényi Edének kiváló zenei munkássága mellett pedig képzőművészeti alkotásairól is tudomást szereztünk, melyekre ő maga intermezzóként tekintett „a mérleg nyelveként hangjaim és szavaim között”. Terényi Edéről dr. Csákány Csilla muzikológus, RMD-elnök tartott előadást.
A rendezvény házigazdájaként Korom Imre vajdahunyadi plébános köszöntötte a kórusokat, vendégeket. A Himnusz és a Szózat közös eléneklése után a plébánia szeretetvendégségre hívta a jelenlévőket a ferences kolostor épületébe.
Hozzászólások