Varga Csaba, erdélyi magyar hegymászó márciusban indult el, hogy hetedik 8000 méter fölötti csúcsként megmássza az Annapurnát. A nyolcezresek között a legveszélyesebbnek tartott hegy ezúttal sem hazudtolja meg magát, mindennaposak a lavinák, melyeket testközelből tapasztalt meg a nagyváradi mászó is.
Varga Csaba hat, már kipipált nyolcezres (Gasherbrum II, Broad Peak, Manszlu, Gasherbrum I, Dhaulagiri és Nanga Parbat) után márciusban újabb expedícióra indult, hogy a tavaszi mászószezonban az Annapurna is felkerüljön a listájára. A nagyváradi mászó valamennyi csúcsot kisegítő oxigén használata nélkül érte el, és ezúttal is ez a célja.
A 8091 méter magas Annapurna a 14 nyolcezres között az alacsonyabbak közé tartozik, de valamennyi közül talán a legveszélyesebbnek számít. Nem csupán a mászás technikai nehézségei, hanem az azt megnehezítő, jellemzően kiszámíthatatlan időjárási körülmények és az állandó lavinaveszély miatt.
A jelenleg a legtöbb nyolcezres megmászásával büszkélkedő (élő) magyar hegymászó március végére már túl volt két akklimatizációs körön, április elején pedig a harmadik kört is megtette, melynek során egészen a 7000 méteren lévő 4-es táborig jutott.
A Hazajáró Facebook-oldal posztja szerint április 3-án indult el a 4200 méteren lévő alaptáborból, és az éjszakát már az 5200 méteren lévő 2-es táborban töltötte. Másnap a 3-as tábor felé haladva mutatta meg igazi arcát a hegy: a Crosshair-kuloár nevet viselő szakaszon lezúdult egy lavina, nem sokkal kerülve el a magyar mászót és több külföldi próbálkozót.
Tovább haladva még egy hóvihar is nehezítette a dolgát, de végül felért a 6500 méteren lévő 3-as táborba, ahol két éjszakát töltött, mielőtt felmászott volna a 7000 méteren lévő 4-es táborba.
„Nagyon szerettem volna megpróbálni a csúcsot, de nincs hozzá elég erőm” – ismerte be Varga. Így nem kockáztatott – hiszen a csúcsról még vissza is kell érni –, hanem inkább visszafordult, hogy erőt gyűjtsön az alaptáborban. Ereszkedés közben a Crosshair-kuloárban természetesen ismét lezúdult egy lavina, de szerencsére ez sem tett kárt senkiben.
Az időjárási előrejelzések szerint a várható rossz időjárás miatt most egy többnapos pihenő következik, de április 15–20. körül sor kerülhet egy újabb körre, immár csúcstámadással együtt.
(Forrás: origo)
Az Annpurna kb. 4500 méteres magasságból fényképezve
(Fotó: wikipedia)
Hozzászólások