Lassan tíz éve járt először Aradon, azóta sokáig rendszeresen visszatért, most pedig ismét eljött, hogy versekkel és gondolatokkal kösse össze a múltat a jelennel.
Tóth Péter Lóránt, a Kárpát-medencét bejáró versvándor József Attilát hozta el a Csiky Gergely Főgimnázium diákjainak. Az előadás a Lakiteleki Népfőiskola által szervezett szórványprogram részeként valósult meg, amely az erdélyi szórványkollégiumokban segíti a magyar kultúra és irodalom életben tartását.
Tóth Péter Lóránt testnevelés szakos tanári pályáját hagyta hátra 2015-ben, hogy a verseknek szentelje az életét. Az elmúlt években költők, irodalmi alakok gondolatait közvetítette határon innen és túl.
Március 25-én a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében Vasútállomás című előadását adta elő, melynek középpontjában József Attila élete és költészete áll.
A különleges irodalmi utazás apropója nem volt véletlen: napra pontosan 100 éve, március 25-én jelent meg József Attila egyik legnagyobb hatású verse, a Tiszta szívvel. A versben is megfogalmazott útkeresés, istenkeresés, a fiatalság dühös és tévelygő hangja ma is ugyanolyan érvényes, mint egy évszázada. Tóth Péter Lóránt előadásában a költő 16–17 éves korában írt verseit, szövegeit használta, amelyek a szabadságvágyról, a béke iránti elhivatottságról és az emberi kapcsolatok fontosságáról szólnak.
A bő egyórás előadás során a diákok figyelme egy pillanatra sem lankadt: a versek és gondolatok elevenné váltak számukra. A versvándor szuggesztív előadásmódja és szenvedélye mindenkit magával ragadott, bizonyítva, hogy József Attila gondolatai ma is élők, valódiak, és közel állnak a mai fiatalokhoz.
Tóth Péter Lóránt irodalmi körútja folytatódik: Arad után Temesvárra utazik, majd egész Erdélyt bejárja a következő év márciusáig.
A versvándorral készült interjút következő lapszámunkban olvashatják.
Hozzászólások