Stratégiaváltás

Írta:
2012. január 8. 16:12 (vasárnap) /

A napokban az amerikai elnök bejelentette az Amerikai Egyesült Államok hadseregének stratégiaváltását: csökkenti létszámát, megváltoztatja az egyszerre két színtéren is vívott háború elképzelését, végül figyelmét főleg az ázsiai–csendes óceáni térségre összpontosítja.

Hogy mit jelent ez?

Először is a hadsereg „karcsúsítását” – azaz leépítések lesznek, (hivatásos) katonákat bocsátanak el. Több tízezret. Igaz, van honnan, hiszen az USA hadseregének összes emberállománya mintegy 1,4 millió, szárazföldi hadereje a leépítések után is félmillió fölött maradna, csökkentenék a tengerészgyalogság jelenleg 200 ezer fölötti létszámát. Mindezzel az USA több mint 450 milliárd dollárt takarítana meg a következő tíz esztendőben.

Vajon miért döntött a világ legerősebb katonai hatalma haderejének stratégiaváltásáról?

A hivatalos indoklás szerint azért, mert a háborúk kockázata jelenleg kicsi, az Államok, tíz kemény év után, kivonult Irakból, s 2014 végéig Afganisztánt is elhagyja. Mindez igaz, ám nem kevésbé igaz, hogy az Egyesült Államok költségvetése hatalmas deficittel zárult, államadóssága iszonyúan nagy, s tavaly a kongresszus csak az adósságplafon (nagyon sokadik) megemelésével tudta elhárítani az államcsődöt. Ehhez képest a stratégiaváltással megtakarítható összeg csak aprópénz, az országot nem húzza ki a csávából. De legalább jelzésértékű az idén elnökválasztásra készülő ország lakossága számára.    

Az elnök a bejelentéskor hangsúlyozta, hogy az USA továbbra is meg akarja őrizni katonai fölényét a világon az áramvonalasabb, ám mozgékonyabb, rugalmasabb, mindenütt azonnal bevethető haderejével. És a katonai kiadások – bár lassabb ütemben – tovább növekednek, mint ez már megszokott. Tíz éve a Pentagon 396, idén (az afganisztáni költségeket is beszámítva) 662 milliárd dollárt kapott.

Románia idei költségvetésében az összes bevétel nem éri el a 96 milliárd… lejt.

Az ázsiai–csendes óceáni térségre való összpontosítás híre érzékenyen érintette a rögtön tiltakozó Kínát, s az óriási létszámú hadsereget tartó Észak-Koreát. Előbbi rögtön ki is vezényelte tavaly befejezett egyetlen repülőgép-anyahajóját a Sárga-tengerre…

Ami jó hír lehet: a stratégiaváltás nem a háborúk irányába mutat. Az igazi váltás persze a háborúk teljes megszüntetése lenne.

Hozzászólások