Sosem látott botrány tört ki a világbajnokságon

2025. március 10. 15:11 (hétfő) /

A 44. északisí-világbajnokságon a síugrók utolsó versenyszámának végeredményét utólag módosították, miután csalás miatt kizártak három norvég sportolót.

A hétvégén zárult a trondheimi északisí-világbajnokság, síugrásban a férfiak nagysáncon rendezett versenyével. A szlovén Domen Prevc nyerte meg a viadalt a norvég Marius Lindvik és az osztrák Jan Hörl előtt, ám az első sorozat után Kristoffer Eriksen Sundalt, majd a versenyt követően a házigazda ugrói közül további kettőt – Lindviket és Johann André Forfangot – kizártak, így megváltozott a végeredmény.

Az osztrákok, a szlovénok és a lengyelek már a viadal előtt tiltakoztak a házigazda ugróinak részvétele ellen, miután olyan rejtett kamerás videófelvétel látott napvilágot, amely arról tanúskodik, hogy a norvégok versenyruházata szabálytalan: a verseny előtti ellenőrzést követően a norvégok merevebbre szabták a felszerelésüket, így nagy előnyt szerezhettek az ugrásoknál. 

A norvég csapatnál akkor még tagadták a vádakat, arra hivatkoztak, hogy már a következő hétvégére készültek az átvarrással, nem pedig a világbajnoki versenyre – ám ezt bizonyítani nem tudták, így következett Sundal, majd Lindvik és Forfang kizárása.

„Az első sorozat után hivatalos óvást kaptunk három nemzettől, és mind a négy norvégot újra leellenőriztük. Az egyik ruha túl nagynak bizonyult, amiért kizártuk a versenyből – nyilatkozta Sandro Pertile versenyigazgató. – A verseny után elsőre ismételten nem találtunk gyanús dolgot, ám miután felnyitottuk a ruhákat, rájöttünk, hogy megszegték a szabályokat."

 

A norvégok végül beismerték a csalásukat a síugró-világbajnokságon

A norvégok beismerték a szabálytalanságot, de ezután is tartották magukat ahhoz, hogy nem szándékosan csaltak. A norvég síugrócsapat vezetője, Jan-Erik Aalbu azonban néhány órával később vallomást tett, mert szerinte muszáj volt elmondani az igazat.

„Valóban csaltunk, megpróbáltuk kijátszani a szabályokat, és ez elfogadhatatlan – mondta Aalbu. – Sok kérdés van még, amelyeket meg kell válaszolnunk magunknak is, ennek bizonyosan következményei lesznek. Csalódást okoztunk mindenkinek, aki szereti a síugrást, beleértve magunkat is, ezért szeretnék elnézést kérni a többi nemzettől, a szurkolóktól, a FIS-től, a világbajnokság szervezőjétől, nem utolsósorban pedig a szponzorainktól."

(origo)

Hozzászólások